امروز جمعه ، ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

ابزارهای ویرایش متن

تایپ سریع

ربات

نگرانی از گرمای بی سابقه قطب شمال          هشدار در مورد افزایش سیارک های دور زمین          کشف مواد مخدر شیشه از داخل شارژر موبایل          تجلیل از ۳۶ برگزیده حوزه علوم انسانی در دهمین جشنواره فارابی          از «براق» تا «طوفان»؛ خودروهای زرهی که در ایران ساخته شدند          تماشا کنید: قدرت استتار خارق‌العاده حیوانات در طبیعت          روند کاهشی تراز آب دریای خزر در دهه‌های آینده          وانت فورد سوپر دیوتی ۲۰۲۰ رونمایی شد          ظهور آرمانشهرهای سوسیالیستی؛ آغاز طرح آزمایشی درآمد پایه عمومی در هند          با دعوت دوستان خود به پالسین، بدون قرعه‌کشی PS4 برنده شوید!          بررسی آنر 10          پنج کتابی که بیل گیتس برای خواندن یا هدیه دادن، توصیه می‌کند         
بیش از 50 نفر در پی اعتراضات دیروز فرانسه دستگیر شده‌اند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به دنبال تظاهرات دیروز (شنبه) معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها بیش از  ۵۰ نفر دستگیر شده‌اند.


شبکه تلویزیونی BFM فرانسه از دستگیری ۵۲ نفر خبر داد. همچنین شبکه خبری فرانس اینفو هم تعداد افرادی که روز شنبه در تظاهرات جلیقه‌زردها در سراسر کشور شرکت کردند را حدود ۶۹ هزار نفر برآورد کرده است که فقط چهار هزار نفر از آنها در پاریس به خیابان‌ها آمده بودند.


نارضایتی از سیاست‌های «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، هفته گذشته هم ۸۴ هزار نفر را در نقاط مختلف فرانسه بسیج کرده بود که هفت هزار نفر از آنان در پایتخت فریاد اعتراض سر دادند. «کریستف کاستانر» وزیر کشور فرانسه که خود یکی از افرادی است که معترضان به شدت به وی انتقاد دارند، خشونت‌ها در پاریس را محکوم کرد.


وی با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «من قاطعانه خشونت و تخریب روز شنبه در پاریس و دیگر استانها به دست اراذل و اوباش جلیقه زرد را، محکوم می‌کنم.» این در حالی است که کاربران در توئیتر در واکنش به این پیام کاستانر، خشونت‌های پلیس را محکوم کردند.


معترضان فرانسوی در شهرهای مختلف این کشور از اواسط ماه نوامبر چندین تظاهرات اعتراضی برگزار کرده‌اند و موارد متعددی از درگیری شدید میان پلیس و معترضان و استفاده پلیس از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن معترضان گزارش شده است. دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد، اما همین تصمیم جرقه اعتراضات طبقه متوسط را زد.


معترضان ماکرون را که پیش از این یک بانکدار بوده، به حمایت از طبقه ثروتمند متهم کرده و می‌گویند او سیاست‌هایی را دنبال می‌کند که بانک‌های بزرگ فرانسه از آن نفع می‌برند. این اعتراض‌ها به یک گروه و یا حزب خاص تعلق ندارد و اگر چه در آغاز اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت بود اما اکنون تبدیل به عرصه‌ای برای اعتراض به سیاست‌های دولت ماکرون  تبدیل شده است.


هلند، بلژیک، آلمان و انگلیس، دیگر کشورهای اروپایی هستند که دامنه اعتراض‌های فرانسه آنها را هم فرا گرفته است.  جلیقه زردها از  آغاز اعتراضات خود تاکید کرده‌اند تا اعتراض‌ را به دیگر کشورهای اروپایی هم صادر کنند.


انتهای‌پیام/م.