امروز سه شنبه ، ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

ابزارهای ویرایش متن

تایپ سریع

ربات

پروکسی تلگرام

راهنمای خرید چادر مسافرتی          برترین هنرهای خیابانی در معروف ترین شهرهای جهان          کانال دم؛ کانالی که ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا ساخت          با زیباترین دریاچه های جهان آشنا شوید          دستور قاطع رئیس کل بانک مرکزی برای اتصال به دولت الکترونیک          ادامه فشارها بر هواوی؛ کشورهای اروپایی نیز روابط تجاری را با هواوی قطع می‌کنند          تجلیل از ۳۶ برگزیده حوزه علوم انسانی در دهمین جشنواره فارابی          روند کاهشی تراز آب دریای خزر در دهه‌های آینده          کشف مواد مخدر شیشه از داخل شارژر موبایل          نگرانی از گرمای بی سابقه قطب شمال          آداب غذا خوردن کدام کشورها عجیب و غریب است؟ (قسمت دوم)          تماشا کنید: فریم؛ برنامه سینمایی جدید زومجی         
بغداد سفیر ترکیه را فراخواند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک منبع امنیتی شنبه (روز گذشته) اعلام کرد که تظاهراتی علیه نیروهای نظامی ترکیه در استان «دهوک» عراق صورت گرفته است.


شبکه خبری «السومریه» گزارش داد که این تظاهرات به خاطر کشته شدن پنج غیر نظامی عراقی توسط جنگنده‌های ترکیه‌ای برگزار شده است. تظاهرات کنندگان مقرهای وابسته به نیروهای ترکیه‌ای را در منطقه «شیلادزی» واقع در شهرستان «العمادیه» به آتش کشیدند و بر آن مسلط شدند.


این حوادث باعث شد که وزارت خارجه عراق با انتشار بیانیه‌ای، تیراندازی نیروهای ترکیه‌ای به سمت شهروندان شیلادزی را محکوم کند. بغداد در واکنش به این مسئله سفیر ترکیه در عراق را احضار و یادداشت اعتراضی تسلیم وی کرد.


وزارت خارجه عراق اعلام کرد که در پی تیراندازی نیروهای ترکیه‌ای، چند نفر کشته و زخمی شدند و در پی این تیراندازی، بالگردهای ترکیه در ارتفاع پایین به پرواز درآمدند که موجب ترس و حشت شهروندان شد. بغداد ضمن ابراز تأسف به خاطر کشته و زخمی شدن شهروندان عراقی، تأکید کرد که از سفیر آنکارا خواسته است که دیگر چنین حادثه‌ای تکرار نشود.


وزارت خارجه عراق، حاکمیت و امنیت شهروندان خود را اولویت دولت این کشور عنوان و تأکید کرد که هر گونه تجاوز به امنیت و حاکمیت خود یا استفاده از خاکش برای تجاوز به امنیت این کشور از سوی کشورهای همسایه را محکوم کرد. وزارت دفاع ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که عناصر «حزب کارگران کردستان» (پ.


ک.ک) افراد معترض را تحریک کردند تا به مقرهای نیروهای ترکیه‌ای حمله کنند.


این نهاد ترکیه‌ای اعلام کرد که در پی ورود معترضان به مقرهای نیروهای این کشور، نظامیان ترکیه «نیز به صورت بی‌هدف به سمت معترضان تیراندازی کردند که در پی آن دو نفر کشته و بیش از 10 نفر نیز زخمی شدند».   یک منبع از وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که در جریان این درگیریها، دو نفر از مسئولان اطلاعاتی این کشور زخمی و چند سرباز ترکیه‌ای نیز توسط معترضان بازداشت شدند.


معترضان نیز اعلام کردند که بالگردهای ترکیه به صورت مستمر محل زندگی آنان را بمباران می‌کند؛ هر چند که آنان مشغول کشاورزی هستند و هیچ ارتباطی به پ.ک.


ک ندارند. ترکیه از 10 مارس سال گذشته عملیاتی را در شمال عراق آغاز و اعلام کرد که قصد دارد مقرهای پ.


ک.ک را از بین ببرد.


پ.ک.


ک از نظر ترکیه یک گروه تروریستی است. انتهای پیام/م.