امروز جمعه ، ۱۳۹۸/۰۱/۳۰

ابزارهای ویرایش متن

تایپ سریع

ربات

رندرهای جذاب از کامیون آلفارومئو منتشر شد          کانال دم؛ کانالی که ناپلئون برای مقابله با ارتش بریتانیا ساخت          کشف مواد مخدر شیشه از داخل شارژر موبایل          راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت پنجم: تافل)          ظهور آرمانشهرهای سوسیالیستی؛ آغاز طرح آزمایشی درآمد پایه عمومی در هند          با دعوت دوستان خود به پالسین، بدون قرعه‌کشی PS4 برنده شوید!          پروژه‌ های عکاسی: حیوانات غول پیکر          جعبه گشایی نوکیا ایکس 7          ستاره میشلن و داستان جذاب شکل گیری آن          چند ترفند ساده عکاسی که باید بدانید          از «براق» تا «طوفان»؛ خودروهای زرهی که در ایران ساخته شدند          نگرانی از گرمای بی سابقه قطب شمال         
با وجود صرف هزاران میلیارد تومان سندی در حوزه آمایش سرزمینی تهیه نشده است

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در نطق میان دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه 7 بهمن 1397) گفت: در آستانه چهل سالگی انقلاب هستیم.


با توجه به ماهیت و محتوای انقلاب اسلامی که همانا انقلاب فرهنگی بود حوزه فرهنگ از ابتدا باید مورد توجه جدی و اساسی قرار می‌گرفت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگرچه در سال‌های ابتدایی به دلیل جنگ و مسائل اقتصادی، فرهنگ مورد توجه حداقلی قرار می‌گرفت پس از آن جنبه‌های سخت‌افزاری فرهنگ گسترش یافت و حمایت شد و با ایجاد نهادها و دستگاه‌های متعدد در این حوزه باعث موازی‌کاری،تداخل وظایف و گاه همپوشانی در بخش فرهنگی شد.


وی افزود: لذا در طی این 4 دهه تاکید بر حل مسائل اقتصادی بوده و در حوزه فرهنگ شاخص‌های فرهنگی مانند گفت‌وگوی فرهنگی ،‌حفظ کرامت انسانی، مغفوف مانده است. سیاوشی‌ خاطرنشان کرد: علاوه بر این تا سال گذشته سهم فرهنگ از کل بودجه عمومی کشور بسیار کم بوده و اکنون نیز شاهد کاهش آن در سال 98 هستیم.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براساس نگاه مقام معظم رهبری مسئله فرهنگی را باید مسئله اول کشور به حساب آورد. عامل فرهنگی تضمین کننده آینده است همچنین رهبری تاکید کردند که ما باید مقوله فرهنگ را از نو ارزیابی کنیم.


ما در نظام جمهوری اسلامی مقوله فرهنگ را کمی دست کم گرفته‌ایم. وی افزود: در ابتدای دوره مجلس دهم در نطق خود اشاره کردم احیای فرهنگ گفت‌وگو تعامل صحیح افراد با یکدیگر در اجتماع، گفت‌وگو در تعاملات سازمان دولتی با مردم و نیز با جامعه بین‌الملل به ویژه با توجه به شرایط موجود کشور و با هدف توسعه اقتصادی کشور از ضروریات دوره معاصر است.


سیاوشی خاطرنشان کرد: بیاییم گفت‌وگوهای فرهنگی را از بالاترین سطوح فرهیخته جامعه تا سطح آسیب دیدگان آن ترویج دهیم. به زنان، اقوام، جوانان، اقلیت‌های دین فرصت گفت‌وگو در فضاهای عمومی کشور به ویژه در رسانه ملی را بدهیم.


تبادل تجربه‌ها در حین گفت‌وگو تساهل و انسجام اجتماعی را شکل می‌دهد که امروزه برای احیای اعتماد ملی به آن شدیدا نیازمندیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه گفت‌وگوی ملی در میان جناح‌های مختلف سیاسی در حال شکل‌گیری است اما گفت‌وگوهای فرهنگی می‌بایست بر سه پایه اصلی و محکم استوار باشد که این سه پایه شامل قطب مذهبی کشور یعنی( حوزه‌های علمیه) 2- حاکمیت (دولت، ملت، مجلس، قوه قضائیه و تمامی نهادهای حاکمیتی و سیاست‌گذار) 3- جامعه مدنی (دانشگاهیان، فرهیختگان جامعه) است.


وی افزود: البته ذکر این نکته ضروری است که این گفت‌وگوی فرهنگی نمی‌تواند دستوری صورت بگیرد بلکه باید بطعی و به طور مستمر نتیجه مطلوب را حاصل کند. سیاوشی خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه مسائل و مشکلات عدیده اقتصادی کشور در سال 97 را شاهد بوده‌ایم این گفت‌وگوی فرهنگی به صورت حداقلی در تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان پس از 11 سال به همت فراکسیون زنان مجلس و در اولویت کار صحن علنی قرار گرفت و به همت اکثریت مجلس قرار گرفت.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌کودکان به عنوان ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند که در صورت سرمایه‌گذاری بر روی آنها آینده کشور را تضمین کرده‌ایم ضمن اینکه در لایحه تابعیت فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی نیز گفت‌وگوهایی میان حاکمیت و نهادهای مدنی مذهبی و دانشگاهی انجام شد و این لایحه به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رسید. وی افزود: طی ورود بیش از 2 سال به مجلس شاهد سرگردانی لایحه تامین امنیت زنان هستیم.


لایحه‌ای که مورد درخواست نیمی از جامعه است و به رغم مطالبه زنان و هنوز در قوه قضائیه در حال بررسی است. امیدواریم این لایحه مانند لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان شامل اطاله بررسی نشود و سریع‌تر به مجلس تقدیم شود.


سیاوشی خاطرنشان کرد: در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌بریم این شرایط مردم را شاید کمی دلسرد کند اما ممیزی‌ها، اعمال نظرهای سلیقه‌ای و شخصی و فساد امید مردم را به تحلیل برده است. با انتشار اطلاعات در دستگاه‌های مختلف و جلوگیری از رانت‌خواری به کاهش فساد و کاستن از ممیزی‌ها کمک می‌شود.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قبل از اینکه دیر شود یک بار برای همیشه با تعیین خطوط قرمز فرهنگی از اعمال نظرهای شخصی و سلیقه‌ای جلوگیری کرده و آزادی‌های فرهنگی را در چارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی تضمین کنیم. وی افزود: فضای مجازی امروز دومین سهم را در پر کردن اوقات فراغت ایرانیان دارد.


بایستی از برخوردهای قهری و سلبی و فیلترینگ اهتراز کرد. تولید محتوا در این عرصه مهمترین راه حل جایگزین است که به شدت مورد تاکید است.


لذا شایسته است به جای طرح‌های جدید امنیتی برای این فضا ظرفیت خالی محتوایی این فضای فرهنگی و مؤثر را پوشش دهیم. سیاوشی خاطرنشان کرد: گرچه سیاست‌های کلی آمایش‌های سرزمینی به تصویب رسیده اما 40 سال است که میلیاردها تومان از سرمایه کشور جهت تهیه سند آمایش ملی و استانی هزینه شده ولی هنوز سندی تهیه نشده و نتیجه آن صرف ساعت‌ها وقت و هدر رفت هزینه در تهیه برنامه‌های توسعه‌ای است و شاهد این امر صدها پروژه نیمه تمام در سرتاسر کشور است.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما ششمین برنامه توسعه را در این دوره مجلس به تصویب رساندیم که به شهادت کارشناسان و نمایندگان درصد بسیاری کمی از آن اجرایی می‌شود. سند آمایش ملی زیربنای برنامه‌های توسعه‌ای است که خلاء آن در دستگاه برنامه‌ریزی کشور در این شرایط سخت اقتصادی کاملا ملموس است.


وی در پایان گفت: قطعا تهیه سند آمایش ملی به توسعه اقتصادی اجتماعی، فرهنگ سیاسی کشور کمک فراوانی خواهد کرد. لذا برای کاستن از مصائب حوزه فرهنگی و اجتماعی با رویکرد توسعه اقتصادی و سیاسی بایستی سازمان برنامه و بودجه کشور با تهیه سند آمایش ملی را در اولویت قرار دهد.


ضمن اینکه از سال90 تاکنون حدود 60 میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده و با توجه به اینکه دیوان محاسبات در حال تدوین گزارشی در این زمینه است شایسته است هر چه زودتر تقدیم مجلس شود. انتهای پیام/.