امروز سه شنبه ، ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

ابزارهای ویرایش متن

تایپ سریع

ربات

پروکسی تلگرام

راهنمای تحصیل در خارج از کشور (قسمت پنجم: تافل)          چهار روش برای بهبود عکاسی بدون عوض‌کردن دوربین عکاسی          شهر زیرزمینی کیش نمایش هنر حفر کاریز در ایران          دستور قاطع رئیس کل بانک مرکزی برای اتصال به دولت الکترونیک          چند ترفند ساده عکاسی که باید بدانید          درهم امارات در سفر؛ نکته هایی که باید بدانید          بررسی آنر 10          از «براق» تا «طوفان»؛ خودروهای زرهی که در ایران ساخته شدند          با دعوت دوستان خود به پالسین، بدون قرعه‌کشی PS4 برنده شوید!          بررسی ویدیویی میت 20 پرو هواوی          راهنمای خرید چادر مسافرتی          بررسی مک بوک پرو 13 اینچی اپل مدل 2018         
فارس من/ پوشش سنتی زنان کرد‌ مطابق با آموزه‌های دینی است

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، هر بار که به گوشه‌ای از کشور پهناور ایران سفر کرده‌ایم با پوشش متفاوت این مناطق در غرفه‌های گردشگری روبرو شده‌ایم، تنوع پوشش در ایران همچون لهجه و زبان آن سرآمد و در نوع خود بی‌نظیر است.


استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های ایران اسلامی با داشتن تنوع قومی و مذهبی و همچنین تنوع در زبان و پوشش یکی از استان‌های فرهنگی در کشور به شمار می‌رود. بی‌شک فرهنگ غنی این استان موجب شد تا رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر پرخیر و برکت سال 88، عنوان استان فرهنگی را به کردستان هدیه کردند.


یکی از وجوه فرهنگی این استان که بیانگر هویت و اصالت کردهاست پوشش زیبا و لباس کردی است که به عنوان یکی از لباس‌های پوشیده از تنوع و غنای فوق‌العاده‌ای برخوردار است. تنوع رنگ، ظرافت دوخت و زیبایی پوشش کردی موجب شده تا این لباس، حجاب برتر باشد به گونه‌ای که اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان طی چند ماه اخیر به تبعیت از وزارت متبوع و در راستای ترویج لباس قومیت‌ها، مجوز پوشش کردی را برای کارکنان خود آزاد کرد.


در بخش سوژه‌های مردمی «فارس من» در خبرگزاری فارس، نسبت به این پوشش در ادارات استان انتقاد شده بود که خبرگزاری فارس این موضوع را دنبال کرده است. لباس کردی در ادارات گامی برای مقابله با تهاجم فرهنگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان آبان‌ماه امسال اعلام کرد: بانوان ادارە‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در راستای ترویج اهداف بنیاد ملی مد و لباس و مقابله با تهاجم فرهنگی با لباس محلی در محل کار خود حاضر می‌شوند.


به گفته جلال قلعه‌شاخانی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای بنیاد بین‌المللی مد و لباس اسلامی است که یکی از رسالت‌های آن حفظ و توسعه و اعتلای پوشش‌های محلی در راستای مقابله با مدگرایی و ناهنجاری‌های اجتماعی است. وی بیان کرده بود: نمایندگی این بنیاد در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌اکنون فعال بوده و در راستای ترویج پوشش محلی به عنوان لباسی که همه هنجارهای اسلامی در آن رعایت شده و از شاخصه زیبایی نیز برخوردار است، فعالیت می‌کند.


وی اضافه کرد: حفظ و صیانت از این فرهنگ یکی از نیازهای اصلی جامعه در زمان حاضر است و با توجه به اینکه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هیچگونه محدودیتی در استفاده از لباس‌های محلی ایجاد نشده بلکه از لباس و پوشش‌های محلی به عنوان بخشی از فرهنگ ملی حمایت شده است و در همین راستا تصمیم بر آن شد که کارمندان این اداره‌کل با لباس محلی در محل کار خود حاضر شوند. برگزاری جشنواره مد و لباس کردی در سنندج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان همچنین از برگزاری نخستین جشنواره مد و لباس کردی در استان خبر داد و افزود: این اداره‌کل در نظر دارد برای تجلی این پوشش با همکاری بنیاد بین‌المللی مد و لباس کردی را برگزار  کند و در کنار جشنواره، نمایشگاهی با حضور طراحان لباس که در حوزه پوشش کردی فعالیت دارند برگزارشود تا الگوهای این لباس که بخشی از لباس‌های اسلامی است را به نسل جوان انتقال دهیم.


قلعه‌شاخانی با اشاره به اینکه ایران متشکل از رنگین‌کمان اقوام است، گفت: قوم کرد توانسته‌اند به خوبی فرهنگ پوشش خود را حفظ کنند اما مدگرایی غربی با شبیخون فرهنگی خود به دنبال از بین بردن این فرهنگ‌هاست. حفظ اصالت راهی برای ماندگاری فرهنگ‌های اصیل مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کردستان نیز به عنوان یکی دیگر از مسؤولان فرهنگی استان در خصوص پوشش کردی به خبرنگار فارس گفت: حفظ اصالت یکی از راه‌های ماندگاری فرهنگ‌های اصیل است.


حجت‌الاسلام مختار کرمی بیان کرد: مردمان تاریخ همواره به فرهنگ و اصالت و آداب و رسوم خود افتخار می‌کنند و البته در آموزه‌های دینی ماهم مورد تاکید قرار گرفته است و پوشش و لباس نیز از این قاعده مستثنی نیست و جزو فرهنگ هر قومی محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه پوشش قوم کرد، چه مردان و چه زنان افتخارآمیز است، اظهار کرد: نوع پوشش مردان کرد در بعضی از مناطق اصالت خود را حفظ کرده است ولی در خیلی از مناطق از جمله شهر سنندج تقریبا اثری از پوشش فاخر کردی دیده نمی‌شود و بیشتر این پوشش در مراسم‌ها و یا به صورت نمادین دیده می‌شود.


وی اضافه کرد: در بین زنان کرد نیز پوشیدن لباس‌های کردی توسط مادران باغیرت کرد کمتر به چشم می‌خورد و صرفا لباس‌های کردی استحاله شده و دچار تغییر فراوان شده است. پوشش سنتی زنان کرد مطابق با آموزه‌های دینی است مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان یادآور شد: پوشش سنتی زنان کرد جزو بهترین پوشش‌هایی است که مطابقت کامل با آموزه‌های دینی دارد اما امروزه این پوشش دیگر جایی بین زنان کرد ندارد بلکه پوششی تقلبی که اتفاقا دارای اشکالات فرهنگی و اجتماعی هم هست جایگزین آن پوشش اصیل شده است.


حجت‌الاسلام کرمی یادآور شد: پوششی که امروزه در بین اغلب زنان کرد که آنهم بیشتر در مراسم‌ها و عروسی‌ها استفاده می‌شود بنابر گفته خود زنان و مردان کرد نوعی پوشش جدید و بدعتی است که به هیچ وجه نماد پوشش سنتی زنان کرد نیست و نوعی پوشش جدید محسوب می‌شود که انتظارات حفظ و ماندگاری اصالت را برآورده نمی‌کند. وی اضافه کرد: با توجه به دادن مجوز از دولت برای استفاده زنان از پوشش محلی در برخی از استان‌های کشور، تعدادی از کارکنان زن اقدام به پوشیدن لباس محلی کردند که البته به لحاظ قانونی و مسائل دیگر هیچ اشکالی برآن مترتب نیست به شرط آنکه این اقدام به حفظ اصالت‌‌ها و فرهنگ بومی منجر شود.


لباس از هویت‌های شخصیتی فرهنگی و اجتماعی هر فرد است رئیس جمعیت بانوان فرهیخته استان کردستان نیز اعلام کرد: همانطور که می‌دانیم  لباس یکی از هویت‌های شخصیتی فرهنگی و اجتماعی هر فرد در جامعه است و لباس کردی هم با تنوع رنگ و طرح زیبایی‌های خاص خود را دارد. نهادینه کردن لباس کردی در سایر ادارات منجر به عادی شدن این پوشش میان مخاطبان می‌شود فاطمه سهرابی بیان کرد: پوشش کردی برای زنان کارمند در یک اداره ممکن است جلب توجه کند و از نظر بسیاری از مخاطبان اداره جنبه تزئینی و جلب توجه داشته باشد اما اگر بتوان در تمام نهادها و دستگاه‌های استان نهادینه شود آن موقع از حالت جلب توجه به عادی‌سازی تغییر می‌کند.


وی اضافه کرد: به عقیده من باید ارشاد اسلامی طرح‌های تشویقی و حمایتی برای استفاده از لباس محلی توسط بانوان در مراسم‌های فرهنگی را ایجاد کند تا پوشش کردی به عنوان نماد و ارزش‌گذاری به هویت لباس فاخر کردی به مرور زمان حالت ترغیبی و انگیزشی به خود بگیرد. رئیس جمعیت بانوان فرهیخته کردستان اضافه کرد: همچنین باید با بکارگیری ایده‌های جدید در خصوص معرفی لباس کردی به عنوان یک شاخص گردشگری در استان و خارج از استان به معرفی این پوشش اصیل و زیبا بپردازیم.


زمینه حضور زنان شاغل با لباس کردی در جلسات مهیا شود سهرابی اعلام کرد: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان می‌تواند با فرهنگ‌سازی مناسب زمینه حضور زنان شاغل ادارات را در جلسات استانی فراهم کند تا زمینه ترویج فرهنگ اصیل کردی مهیا شود. وی با بیان اینکه گاها در تلویزیون محلی می‌بینم که خانم‌های مجری در بخش اخبار زبان کردی با لباس محلی حاضر می‌شوند اما در بخش فارسی زبان ب لباس رسمی اداری، اضافه کرد: جدا کردن زبان و لباس در یک شبکه کرد زبان مفهومی ندارد، زیرا توجه به این مهم که مجریان اگر در هر دو بخش کردی و فارسی لباس سنتی کردی را بپوشند، بهتر می‌توانند به هویت‌سازی پوشش اصیل کردی کمک کنند.


علیرغم اقدامات گسترده‌ای که در زمینه حفظ لباس کردی از جمله برپایی نمایشگاه‌های اقوام ایرانی، ترویج پوشش لباس کردی در ادارات، گسترش کارگاه‌های آموزشی لباس کردی و غیره در استان انجام شده است اما به نظر می‌رسد حفظ و گسترش پوشش کردی همچنان مورد توجه است تا تمامی افراد جامعه بتوانند بدون توجه به تزئینی بودن این لباس زمینه ماندگاری آن را به صورت سنتی و بدون تغییر حفظ نمایند. گرچه پوشش کردی در ادارات با مخالفانی نیز همراه بود اما توجه نهادهای دولتی به ماندگاری این فرهنگ اصیل کردی می‌تواند در گسترش پوشش اسلامی و تقویت فرهنگ حجاب و عفاف موثر واقع شود و زمینه جلوگیری از نفوذ فرهنگ غرب به داخل کشور و استان کردستان را مهیا نماید.


انتهای پیام/ق.