امروز چهارشنبه ، ۱۳۹۸/۰۲/۰۴

ابزارهای ویرایش متن

تایپ سریع

ربات

پروکسی تلگرام

کاهش تولید بی‌سابقه در صنعت خودروسازی ایران          PCIe 4.0 در تراشه‌های آینده‌ی AMD و سهم Asmedia در طراحی آن          نگاهی جامع به مشخصات پردازنده‌ Xeon W-3175X اینتل؛ هیولای سرورها          بررسی ویدیویی macOS Mojave          رندرهای جذاب از کامیون آلفارومئو منتشر شد          هشدار در مورد افزایش سیارک های دور زمین          تماشا کنید: فریم؛ برنامه سینمایی جدید زومجی          ستاره میشلن و داستان جذاب شکل گیری آن          بررسی آنر 10          با آداب و رسوم مردم امارات متحده عربی آشنا شوید          با زیباترین دریاچه های جهان آشنا شوید          از «براق» تا «طوفان»؛ خودروهای زرهی که در ایران ساخته شدند         
۶ نکته‌ مهم برای ترکیب بندی جذاب در عکاسی طبیعت

عکاسی حرفه‌ای، چالش‌های فراوانی دارد؛ از دقت به نور و تنظیمات نوردهی گرفته تا انتخاب نوع دوربین و لنز.


اما سازنده‌ی یک تصویر ماندگار، نه این تنظیمات پیچیده هستند و نه حتی ابزارهای چند ده میلیونی؛ بلکه عکاس و نوع نگاه او به دنیای اطراف خود است که ارزش یک عکس را تعیین می‌کند. چه بسا افراد متعددی را دیده باشید که ضمن در دست داشتن تجهیزاتی حسرت‌برانگیز، حسرت یک کادر دلنشین و به‌یاد ماندنی را به دل شما گذاشته‌اند!مقاله‌های مرتبط:۷ تمرین عکاسی برای پیشرفت سریع‌تر چگونه با دوربین گوشی عکس خوبی بگیریم بنابراین فارغ از مبحث گسترده‌ی ابزار عکاسی، نوع نگاه شما و ترکیب و چینشی که از فضای مورد نظرتان انتخاب کرده‌اید، اولین چیزی است که ارزش تصویر شما را معرفی می‌کند.


اما باید در نظر داشت که چنین مسئله‌ای، هرگز به‌طور کامل برآمده از استعداد و سلیقه نیست و حتی همین دو ویژگی نیز با تمرین و رعایت نکات و قوانین اصولی دنیای عکاسی و ترکیب‌بندی، قابل پیشرفت هستند.در این‌ میان، عکاسی طبیعت، یکی از فوق‌العاده‌ترین ژانرهای عکاسی برای تمرین مهارت ترکیب‌بندی است.


چراکه در آرامش و سکون طبیعت، به‌خوبی این فرصت را خواهید داشت که خلاقیت خود را فارغ از هرگونه هیاهوی شهری و جنب‌وجوش‌های ناگهانی، برای کشف و ثبت یک کادر چشم‌نواز و موزون به‌کار ببرید و قوانین ترکیب‌بندی را بدون عجله و سرفرصت، دستمایه‌ی تمرین خود قرار دهید. بنابراین با زومیت همراه باشید تا بر ۶ نکته از اصولی‌ترین قوانین عکاسی طبیعت که موجب جذابیت بصری تصویر شما خواهند شد، مروری داشته‌ باشیم.


۱. از قانون یک‌سوم استفاده کنیدعادت به قرار دادن سوژه در مرکز تصویر را رها کنید و مانند تمام عکاسان حرفه‌ای، برای قانون یک سوم ارزش خاصی قائل شوید.


برای این کار، تصویر را به‌طور فرضی به سه بخش عمودی و سه بخش افقی تقسیم کنید. البته تقریباً تمامی دوربین‌ها از این امکان برخوردار هستند و کافی‌ است سوژه‌ی خود را در محل تقاطع یکی از خط‌های عمودی و افقی تقسیم‌کننده قرار دهید و کار را تمام کنید.


البته در مواقعی که سوژه‌ی طبیعت شما همانند تصویر بالا یک منظره باشد، باید طوری عمل کنید که بخش مهم‌تر منظره‌، دو سوم تصویر را در بر بگیرد. به‌طور مثال اگر بخش جذاب تصویر شما زمین است، دوم سوم پایینی تصویر را به زمین و یک سوم بالایی آن‌ را به آسمان اختصاص دهید یا اگر یک آسمان دلپذیر را در مقابل چشمان خود می‌بینید، تنها یک سوم پایینی تصویر را به زمین اختصاص دهید.


۲. از درخت یا گیاهان برای چارچوب بخشیدن به کادر استفاده کنیدبرای برجسته کردن سوژه‌ی اصلی در نمای دور، از سوژه‌های موجود در پیش‌زمینه بهره ببرید و گیاهان و درختان را در این مسیر، دوستان خود بدانید؛ چراکه این گیاهان یا هر مورد عمودی دیگری، به درخشش بیشتر منظره‌ی مورد نظر شما کمک خواهند کرد!۳.


نقطه‌ای جذاب برای پیش‌زمینه در نظر بگیریددر تصویر بالا همان‌طور که به‌نظر می‌رسد، آبشار زیبای این جنگل، سوژه‌ی اصلی است. اما باید در نظر داشت که علت جلب توجه این آبشار و درک دور و عمیق بودن آن در تصویر، به علت درنظرگرفتن سرخس‌های ظریف و زیبایی است که در جلو و پیش‌زمینه‌ی تصویر نقش‌آفرینی می‌کنند.


بنابراین برای تاکید بر سوژه‌ی مهم پس‌زمینه و القای عمق آن، گاهی می‌توان روی سوژه‌های غیر اصلی هم حساب کرد.۴.


نقطه‌ی گریز را کشف کنیدنقطه‌ی گریز یا تلاقی در یک تصویر، همان جایی است که دو خط موازی به هم نزدیک می‌شوند و به‌هم می‌رسند. جالب است بدانید که نقاشان قرون وسطایی نیز از همین تکنیک و کوچک شدن تدریجی اشیاء برای عمق‌بخشی و سه‌بعدی سازی اثر خود استفاده می‌کردند؛ چرا ما ازین تکنیک بی‌بهره بمانیم؟ پس نقطه‌ی گریز منظره‌ی خود را کشف کنید و با این کار، چشم بینندگان را روی تصویر خود خیره نگه‌دارید.


۵. از خطوط مورب استفاده کنیدایجاد حرکت در تصویر، یکی از وظایف همیشگی خطوط مورب در تصویر است که در صورت بهره‌گیری مناسب از آن، می‌توان بر فاصله‌ی اشیاء در پس‌زمینه و پیش‌زمینه تاکید کرد و به جذابیت تصویر افزود؛ بنابراین هرگز از چنین خطوطی برای جلب نگاه مخاطبان خود غافل نشوید.


۶. بازتاب‌ها را از دست ندهیدبا نقش‌آفرینی بازتاب‌ها در صحنه، نوبت به پا پس کشیدن قانون یک‌سوم فرا می‌رسد.


پس بدون توجه به این قانون، خط افق را در مرکز تصویر قرار دهید و به تماشای بازتاب منظره‌ی زیبای خود در سطح آب بنشینید!نکاتی که باهم مرور کردیم، از اولین و مهمترین نکات عکاسی هستند که یک عکاس، فارغ از ابزارآلات گران یا ارزان‌قیمت خود باید بداند. در این مسیر، شما نیز می‌توانید تجربیات الهام‌بخش عکاسی خود را با ما و سایر کاربران زومیت به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید: چهار روش برای بهبود عکاسی بدون عوض‌کردن دوربین عکاسی مردی که ۶۰ سال از راه‌آهن آمریکای‌ شمالی عکس‌برداری کرد سامسونگ تصویر دوربین DSLR را به‌عنوان تصویر ثبت‌شده با گلکسی A8 استار استفاده کرده است چند ترفند ساده عکاسی که باید بدانید یوسف کارش؛ بزرگترین عکاس پرتره‌ای که تاریخ جهان را مدیون خود کرد.